Back-to-school supplies checklist to help you shop for school supplies
There will be about the same spending on school supplies this year across the United States of America. That바카라 게임 웹사이트s according to a survey conducted by , which revealed spending per child is expected to stay relatively similar to 2023.
Parents cited a "cost-of-living squeeze" as being a reason behind making strategic decisions when it comes to their back-to-school budgets for the upcoming school year.
said parents are focusing on value with their Back-to-School shopping, forgoing loyalty in the name of finding the best deal out there.
With this in mind, we wanted to give parents an assist with a school supplies list for each level of schooling through high school. Our partners at are behind these lists, and you can if you바카라 게임 웹사이트d like.
Use the navigator below to go to the grade level you바카라 게임 웹사이트d like to view. Mobile app users, click here first.
Kindergarten Supplies | Elementary School Supplies: Grade 1- 3 | Elementary School Supplies Grades 4 -5 | Middle School & High School Supplies
Kindergarten Supplies
- Pencil box
- - Pack of four for $10
- -Plastic Pencil Box for $1
- Crayons
- - 4-pack of 24 crayons for $10
- - 6-pack of 24 crayons for $8
- Colored pencils
- - 36-count colored pencils set for $6
- - 50-count colored pencils set for $8
- Washable markers
- - 40-count markers box for $8
- - 10-count markers box for $2.50
- No. 2 pencils
- - Box of 30 for $3
- - Box of 24 for $4
- Pencil grips
- - Box of 12 for $4
- - Box of 42 for $4
- Pencil sharpener
- - Pack of 4 sharpeners for $6
- - Pack of 3 twist-and-sharp sharpeners for $8
- Glue sticks
- - Box of 30 glue sticks for $8
- - Box of 30 glue sticks for $8
- Erasers
- - Pack of 12 for $7
- - Pack of 12 for $6.50
- Blunt-tipped scissors
- - Pack of three for $5
- - Pack of three for $8
- Plastic folders
- - Pack of 12 for $18
- - Pack of six for $15
- Wide-ruled notebook or pad
- - Pack of five composition notebooks for $17
- - Pack of six spiral notebooks for $15
- Tissues
- - Eight family boxes that have 124 tissues per box for $13
- - Six boxes that have 120 tissues per box for $10
- Backpack
- - 2-in-1 backpack and insulated lunch bag for $35
- - Paw Patrol backpack for $15
- Assorted construction paper
- - 240 count of construction paper for $15
- - 240 count of construction paper for $6
- Lunchbox or bag
- - Bentgo Kids lunch box for $30
- - Bento lunch box for $11
Elementary School Supplies: Grades 1 -3
- Pencil box
- - Pencil case for $10
- - Pencil case for $12
- Crayons
- - 4-pack of 24 crayons for $10
- - 6-pack of 24 crayons for $11
- Colored pencils
- - 36-count colored pencils set for $6
- - 50-count colored pencils set for $8
- Washable markers
- - 40-count markers box for $8
- - 10-count markers box for $2.50
- No. 2 pencils
- - Box of 30 for $3
- - Box of 24 for $4
- Pencil grips
- - Box of 12 for $4
- - Box of 42 for $4
- Pencil sharpener
- - Personal electric pencil sharpener for $15
- - Electric pencil sharpener for $20
- Glue sticks
- - Box of 30 glue sticks for $8
- - Box of 30 glue sticks for $8
- Erasers
- - Pack of 12 for $7
- - Pack of 12 for $6.50
- Index cards
- - 300 count for $5
- - 300 count of assorted colors for $4
- Blunt-tipped scissors
- - Pack of three for $5
- - Pack of three for $8
- Plastic folders
- - Pack of 12 for $18
- - Pack of six for $15
- Wide-ruled notebook or pad
- - Pack of 12 for $26
- - Pack of 4 for $12
- Tissues
- - Eight family boxes that have 124 tissues per box for $13
- - Six boxes that have 120 tissues per box for $10
- Backpack
- - Super Mario backpack for $40
- - Star Wars backpack with lunch tote bag for $20
- Assorted construction paper
- - 240 count of construction paper for $15
- - 240 count of construction paper for $6
- Lunchbox or bag
- - Bentgo Kids lunch box for $30
- - Bento lunch box for $11
- Ruler
- - Pack of seven rulers for $5
- - Pack of four rulers for $5
Elementary School Supplies: Grades 4 - 5
- Pencil pouch
- - Pencil case for $8
- - Pencil pouch for $5
- No. 2 pencils
- - Box of 30 for $3
- - Box of 24 for $4
- Pencil sharpener
- - Personal electric pencil sharpener for $15
- - Electric pencil sharpener for $20
- Highlighters
- - Pack of 12 Sharpie highlighters for $5.50
- - Pack of 12 Sharpie highlighters for $7
- Washable markers
- - 40-count markers box for $8
- - 10-count markers box for $2.50
- Erasers
- - Pack of 12 for $7
- - Pack of 12 for $6.50
- Personal organizer/calendar
- - Planner for $12
- - Planner for $11
- Three-ring binder
- - Pack of four binders for $20
- - Pack of four binders for $20
- Three-hole-punch
- - Three-hole punch with a 10-sheet capacity for $13
- - Three-hole punch with a 10-sheet capacity for $13
- Loose-leaf paper or spiral notebooks
- - Pack of six Five Star spiral notebooks for $24
- - Five Star reinforced paper for $10
- Plastic folders
- - Pack of 12 for $18
- - Pack of six for $15
- Glue
- - Box of 30 glue sticks for $8
- - Box of 30 glue sticks for $8
- Scissors
- - Pack of three for $5
- - Pack of three for $8
- Calculator
- - Scientific calculator for $10
- - Scientific calculator for $10
- Blue or black ballpoint pens
- - Pack of 24 black retractable pens for $10
- - Pack of 60 ballpoint pens for $5
- Book covers
- - Pack of three for $10
- - Stretchable book cover for $7.50
- Index cards
- - 300 count for $5
- - 300 count of assorted colors for $4
- Ruler
- - Pack of seven rulers for $5
- - Pack of four rulers for $5
- Subject dividers
- - Pack of eight tabs for $7
- - Pack of eight tabs for $5
- Backpack
- - Under Armour backpack for $27
- - Eastsport backpack for $19
- Lunchbox or bag
- - Bentgo Kids lunch box for $30
- - Bento lunch box for $11
Middle School and High School Supplies
- Pencil pouch
- - Pencil case for $8
- - Pencil pouch for $5
- Blue or black ballpoint pens
- - Box of 36 blue and black pens for $7
- - Box of 36 blue and black pens for $7
- No. 2 pencils
- - Box of 30 for $3
- - Box of 24 for $4
- Pencil sharpener
- - Personal electric pencil sharpener for $15
- - Electric pencil sharpener for $20
- Highlighters
- - Pack of 12 Sharpie highlighters for $5.50
- - Pack of 12 Sharpie highlighters for $7
- Permanent markers
- - Pack of five for $4
- - Pack of five for $5
- Erasers
- - Pack of 12 for $7
- - Pack of 12 for $6.50
- Personal organizer/calendar
- - Planner for $12
- - Planner for $11
- Three-ring binder
- - Pack of four binders for $20
- - Pack of four binders for $20
- Three-hole-punch
- - Three-hole punch with a 10-sheet capacity for $13
- - Three-hole punch with a 10-sheet capacity for $13
- Loose-leaf paper or spiral notebooks
- - Pack of six Five Star spiral notebooks for $24
- - Five Star reinforced paper for $10
- Graph paper
- - Pack of 80 sheets for $8.59
- - Pack of 80 sheets for $9
- White-out
- - Pack of four for $5
- - Pack of four for $5
- Protractor
- - Protractor for $5
- - Protractor and 12-inch metal compass for $5
- Ruler
- - Pack of seven rulers for $5
- - Pack of four rulers for $5
- Scissors
- - Pair of scissors for $6
- - Pair of scissors for $4
- Graphing calculator
- - Texas Instruments TI-84 graphing calculator for $95
- - Texas Instruments TI-84 graphing calculator for $96
- Combination lock
- - Pack of two combination locks for $7
- - Pack of two Master Lock combination locks for $12
- Book covers
- - Pack of three for $10
- - Stretchable book cover for $7.50
- Plastic folders
- - Pack of four for $10
- - Pack of four for $10
- Glue
- - Box of 30 glue sticks for $8
- - Box of 30 glue sticks for $8
- Post-it Notes
- - Pack of 8 for $8
- - Pack of 8 for $8
- Subject dividers
- - Pack of eight tabs for $7
- - Pack of eight tabs for $5
- Index cards
- - 300 count for $5
- - 300 count of assorted colors for $4
- Backpack
- - Backpack for $30
- - JanSport backpack for $43
- Lunchbox or bag
- - Lunch bag for $14
- - Lunch bag for $10
View the link below for a guide on college supplies.